Wszystko, co ludzie uważali za bezpieczne i niezawodne, zostało im w jednej chwili odebrane. Zamknięto ich w mieszkaniach, mniej się ruszali, więcej jedli, pili alkohol i przybierali na wadze. Napisano niezliczone artykuły naukowe dotyczące psychologicznych skutków pandemii. Wszystko to wykreowało ogromny rynek usług wspierających ludzi w powrocie do równowagi i zdrowia.
Tekst: Mike Wallace
Prym w tej dziedzinie wiodą amerykańskie ośrodki SPA realizujące wyrafinowane programy dotyczące stylu życia i odnowy psychicznej. To holistyczne podejście obejmuje wszystkie aspekty życia, od zdrowia fizycznego, przez umiejętności nawiązywania relacji, warsztaty dla kobiet, aż po poradnictwo w żałobie, doświadczenia metafizyczne, a nawet obozy szkoleniowe po rozwodzie! W takich uzdrowiskach nie jest to określane jako „anti-aging”, a bardziej inspirująco: „celebrowanie starzenia się”.
Oferta medical SPA to nie tylko balneoterapia w rehabilitacji ruchowej. Przy odrobinie kreatywności obiekty o charakterze uzdrowiskowym mogłyby znacznie poszerzyć swoją ofertę medyczną. Vrnjacka Banja w Serbii, uzdrowisko termalne specjalizujące się w leczeniu cukrzycy, odnosi ogromne sukcesy również dlatego, że nikt inny nie oferuje pobytów dla diabetyków na taką skalę.
Według Chrisa Kama, eksperta od prognoz marketingowych, ludzie będą chcieli odwiedzać miejsca o dużych otwartych przestrzeniach, naturalnym pięknie i spokojne (Forbes 20.05.2020). Thermae Laa w Austrii dostrzegła to i znacznie wyprzedziła swoje czasy dzięki koncepcji Silent Spa. Ludzie będą poszukiwać odosobnionych miejsc, do których łatwo się dostać, bowiem testy i paszporty covidowe wymagane w wielu lokalizacjach, są znaczącymi przeszkodami w podróży.
Z tego punktu widzenia wydaje się, że wiele zalet mają uzdrowiska. W Europie nie ma potrzeby posiadania paszportu, aby je odwiedzić. Ich zaletą jest malownicze położenie, mają kliniczne standardy higieny (według niedawnego artykułu w Business Insider standardy higieniczne są obecnie zaliczane do trzech najważniejszych czynników warunkujących dokonanie rezerwacji), a w razie nagłej potrzeby personel medyczny jest pod ręką. Fizjoterapeuci to bardzo niedoceniana grupa specjalistów, o kompetencjach znacznie przekraczających potrzeby rehabilitacji fizycznej. Trzeba tylko umieć ich wykorzystać.
Europejskie uzdrowiska mogą również oferować ciekawe standardy zakwaterowania – indywidualne apartamenty oraz mniej zatłoczone obiekty.
Wydaje się, że niektórzy operatorzy powoli zdają sobie sprawę, jak zmienia się demografia i wymagania klientów, szczególnie w świetle COVID-19. W centrum uwagi znajduje się obecnie dobre samopoczucie psychiczne, dostępność, bezpieczeństwo higieniczne. Różnorodność produktów, specjalizacja i przyciąganie nowych klientów będą drogami wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię. Warto w tym zakresie czerpać inspirację także spoza Europy.
Mike Wallace
Od ponad 25 lat pracuje w branży zdrowia, wellness i turystyki medycznej, specjalizując się w termalnych SPA. Jest znanym ekspertem i międzynarodowym wykładowcą, który prowadzi również specjalistyczne doradztwo w zakresie wykorzystania gorących źródeł i uzdrowisk medycznych. Jest autorem licznych artykułów i publikacji naukowych dotyczących SPA oraz współautorem książek na temat zdrowia i odnowy biologicznej oraz zarządzania uzdrowiskami.
www.mikewallace.eu
Tekst pochodzi z wydawnictwa SPA Biznes 2022